Dobrá zpráva : Bývalé Bio Illusion začne v dubnu znovu promítat

Ve druhé polovině dubna by mělo opět ožít stříbrné plátno kina Illusion na Vinohradské třídě. Pokud se stavební práce nezdrží, kino přivítá filmové diváky již 18. dubna. Promítat bude třikrát denně, v neděli dokonce čtyřikrát, o prázdninách jen dvakrát denně. Jako první bude na programu film režiséra Petra Zelenky Rok ďábla (18. 4. – 24. 4.), hned po něm další snímek české provenience Andělská tvář režiséra Zdeňka Trošky (25. 4. – 1. 5.). K obnově kina přispěla druhá městská část, která na rekonstrukci již vloni věnovala 500 tis. korun pod podmínkou, že bude provozováno jako kino nejméně příštích pět let. V letošním rozpočtu je vyčleněno dalších půl milionu na případné náklady na provoz kina. „Z Prahy 2 zánikem Illusionu zmizelo poslední tradiční kino. Ostatní zanikla už dříve, kinosály se většinou ocitly v restituovaných objektech a jejich noví majitelé prostory využili jinak. Vlastníci objektu, v němž Illusion sídlí, měli daleko lukrativnější nabídky. Proto si jejich přístupu vážíme,” řekla zástupkyně starosty Mgr. Jarmila Cechnerová.
Kino Illusion nabídne po ukončení nezbytných úprav především českou filmovou produkci. Po rekonstrukci sálu, foyeru, sociálního a technického zázemí by měly do nových křesel usednout tři stovky milovníků filmu. Pohodlí diváků a hlavně lepší viditelnosti bude obětována většina míst na balkóně. S pěti sty sedmdesáti sedadly totiž Illusion býval největším kinem v Praze. Velkou výhodou sálu je bezbariérový přístup.
Dramaturgickou koncepcí – kino českých filmů, bude Illusion tvořit alternativu k mamutím multikinům. „Zaměříme se na studenty, intelektuály a starší generaci – ti chodí raději do klasického kina,“ uvažuje nový provozovatel kina, scénárista, producent a režisér Miloslav Šmídmajer. Příznivci tuzemské filmové produkce se mohou těšit na přehlídky jednoho tvůrce. Mimo jiné to má být projekcek sedmdesátinám Miloše Formana, na seznamu jsou jména jako Jiří Menzel, Miroslav Ondříček nebo Bolek Polívka. „Orientace na domácí filmy však nebude striktní, uvádět budeme také 'přátele českého filmu',“ prozradil Šmídmajer. Na duben a květen kino chystá nedělní odpolední dětská představení.   len/bs

Černobílé praskající filmy lákaly do vinohradského Bia Illusion diváky unavené záplavou kasovních trháků v jiných pražských kinech. Až do loňského června, kdy kino přestalo promítat. Už za pár dní by se tam české filmy mohly opět vrátit – „alespoň pokud všechno půjde podle plánu,“ doufá nový provozovatel kina Miloslav Šmídmajer.
S návrhem na obnovení kina za ním přišel majitel domu, v němž Illusion sídlí. Potomek slavné podnikatelské rodiny Alois Maceška, který mimo jiné podporuje Lyru Pragensis, se rozhodl v domě získaném restitucí kino zachovat. Režiséra takový nápad přímo okouzlil: „Mít vlastní kino, to je krásná představa, říkal jsem si. Nadšení ale opadlo, když jsem se tam zašel podívat. V sále mizerná akustika, sedačky rozvrzané, na obrovské plátno se dalo promítat zhruba z třetiny,“ vzpomíná na své první dojmy. Nedal se však odradit stavem kinosálu ani odhadovanou výší nákladů (cca 4,5 mil. Kč). I když se rekonstrukce oproti plánu trochu zdržela, v dramaturgii kina už má režisér a scénárista jasno dávno: „Bude to především kino českých filmů, většina z nich by měla být opatřena titulky v angličtině,“ shrnuje své programové záměry.
Také doufá, že si Illusion oblíbí především mladí filmoví tvůrci, kteří v něm budou mít možnost uvádět své snímky. „Snad si kino získá dost příznivců, aby nebylo úplně prodělečné. Nerad bych se stal velkým dlužníkem,“ podotýká.
Obavy, jestli se tradiční kino může udržet v konkurenci multikin, si Miloslav Šmídmajer nepřipouští. „Multikina jsou velkým lákadlem především pro mladé lidi, ale všechna dávají tytéž filmy a jen málo českých. Snad jen pár módních hitů, jako byla Kytice nebo Tmavomodrý svět. U nás se ale točí spousta jiných zajímavých snímků, a ty v multikině neuvidíte,“ konstatuje režisér dokumentárních filmů, který nejraději vzpomíná na natáčení s Milošem Formanem ve Francii v r. 1990. Jeho výsledkem byl dokument Drž se svého snu.

„Konkurence multikin se nebojím,“ říká nový provozovatel kina Illusion

Lenka Prokopová

Zveřejněno: 03.12.2004 – support@publix.cz