Dana Němcová

Dana Němcová (*14. 1. 1934) – psycholožka, jedna z nejvýraznějších osobností Československa druhé poloviny dvacátého století a jedna z nejaktivnějších členek Charty 77 a VONS.

OREZ_Nemcova.jpgDana Němcová je nositelkou řady vyznamenání. V roce1991 získala cenu roku Pax Christi, v roce 1996 byla zvolena Ženou roku České republiky, v roce 1998 státní vyznamenání Za zásluhy prvního stupně a v roce 2000 cenu Middle Europe Price. Od roku 1969 žije v Ječné 2.

Pro své zásady a statečnost byla soustavně pronásledována Státní bezpečností. Pro aktivní podporu pronásledovaných hudebníků byla od roku 1976 zbavena možnosti pracovat ve svém oboru. Dvakrát byla vězněna v Ruzyni, jednou jako členka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, podruhé jako mluvčí Charty 77. Byla jednou z nejznámějších osobností disentu, ale také roku 1989. Nejprve působila jako poslankyně Federálního shromáždění, kam byla kooptována a později zvolena za Občanské fórum. Poté se vrátila do občanské společnosti, kde působí dodnes. Dana Němcová je zakladatelkou Poradny pro uprchlíky a Centra pro otázky migrace. Je rovněž předsedkyní správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Zveřejněno: 06.05.2010 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout