Daň z nemovitosti zůstává na dvojce stejná

Daň z nemovitosti zůstává na dvojce stejná

Ke konci tohoto měsíce je splatná roční daň z nemovitosti. Pro mnohé Pražany jde o další finanční zásah do už tak zatíženého rodinného rozpočtu. Obyvatelé dvojky, kteří vlastní dům nebo byt, jako jedni z mála za ni zaplatí stejně jako v předešlých letech. Vloni o tom rozhodli radní Prahy  2.

Daň z nemovitosti je totiž jedinou daní, jejíž výši ovlivňuje město, respektive v Praze i jednotlivé městské části, a radnice tak do ní mohou promítnout svoji finanční politiku. Z celkového počtu 57 pražských samospráv navýšilo daň majitelům domů a bytů 33 městských částí. Praha 2 mezi ně nepatří.

„Bylo by velice jednoduché si tímto způsobem navyšovat rozpočet. Značná část pražských radnic toho využila. U nás na dvojce ale odmítáme trestat někoho za to, že něco vlastní. Jsme pravicová radnice, zvyšování daní obecně odmítáme,“ zdůrazňuje místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.

Praha 2 se k navýšení daně z nemovitosti vyjádřila odmítavě hned poté, co vloni hlavní město Praha s návrhem na změnu jejího vypočítávání oslovilo jednotlivé městské části. Podle nové pražské vyhlášky se od letošního roku určuje výše daně, složená ze tří koeficientů, tak, že jeden z nich si stanovují jednotlivé městské části. V praxi to může znamenat zvýšení daně z nemovitosti až na dvojnásobek.

Daň z nemovitosti se platí předem. Je splatná k poslednímu květnu příslušného roku. Vyměřuje ji finanční úřad a o její výši informuje plátce zaslanou složenkou.

Zprávu zpracoval Odbor komunikace ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, vedoucí odboru a tisková mluvčí, Odbor komunikace, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz.

Zveřejněno: 25.05.2020 – webadmin@praha2.cz