Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci

Dalších deset pražských dobrovolníků se stalo ve středu 26. 2. majiteli „křesadla" - ceny, kterou Národní dobrovolnické centrum Hestia uděluje každoročně lidem, věnujícím nezištně část svého času pomoci druhým.
Křesadla rozdělovali pražský primátor Pavel Bém a ředitelka Hestia Olga Sozanská. Dalších dvanáct kandidátů bylo oceněno diplomem. „Chceme tímto oceněním dobrovolníkům poděkovat a také vzbudit v lidech zájem o dobrovolnickou činnost a respekt k těm, kteří ji vykonávají," říká Olga Sozanská.
Cena za předchozí rok se uděluje slavnostním způsobem v únoru následujícího roku během kampaně 30 dní pro neziskový sektor. Kandidáty nominují do širšího výběru organizace, pro které dobrovolníci pracují již několik let. V Praze se letos dočkali ocenění například kandidáti OS Okamžik, Asociace mladých debrujárů, SOS centra SKP Diakonie ČCE nebo sdružení Máme otevřeno - to nominovalo dvaadvacetiletého studenta Davida Čápa, který v rámci akce Pontony pomáhá už skoro čtyři roky chlapci postiženému autismem: „Původně jsem to bral jako praxi - při studiu speciální pedagogiky jsem nějakou potřeboval - ale postupně se z toho vyvinulo opravdové kamarádství," tvrdí David, který Standovi nabízel možnosti, jak trávit čas mimo rodinu, a pomáhal mu navazovat vztahy s jinými lidmi. Chodili spolu do divadla a do kina, na výstavy, nebo jen tak na čaj; šlo o to naplnit Standův čas nějakou jinou činností, než je práce s počítačem, kterému mimochodem jako student informatiky na Vysoké škole zemědělské výborně rozumí. „Standa je velmi inteligentní, ale má trochu problém v interakci s okolím; chová se nestandardním způsobem. Asi mu hodně pomáhá, že jsme kamarádi. Každopádně jsem ho seznámil se spoustou nových lidí," připouští dobrovolník David Čáp.
   

len

Zveřejněno: 05.03.2003 – support@publix.cz
Vytisknout