ČESKÝ ROZHLAS

cesky_rozhlas.jpgStarší budova na Vinohradské třídě byla pro Československý rozhlas postavena v letech 1927 – 1930. Plány vypracoval architekt Bohumil Sláma (1887 – 1961), mimo jiné i spoluautor nájemních domů ve Slezské ulici (čp. 1736-1739). Do nové budovy se přestěhovalo rozhlasové vysílání až v prosinci 1933. Lidé „svůj“ rozhlas milovali. Neváhali a s holýma rukama přispěchali na jeho obranu i proti po zuby ozbrojeným vojákům v květnu 1945 či o třiadvacet let později v srpnu 1968.

Původní budova postupně přestávala postačovat stále rostoucím požadavkům na zvyšující se počet stanic i rozsah vysílání. Na pankrácké výšině se pro ni připravoval mrakodrap. Megalomansky pojatá budova však nebyla dostavěna a rozhlas místo ní dostal nové zázemí – opět na Vinohradech a navíc v blízkosti původní budovy.

V Římské ulici 13 navrhli novou budovu Českého rozhlasu architekti z ateliéru A.D.N.S.. Objekt byl postaven podle jejich plánu v letech 1998-2000 a na sklonku prvního desetiletí 21. Století se stal útočištěm „rozhlasáků“, když budova na Vinohradské 12 procházela celkovou rekonstrukcí a modernizací, aby se ke svému původnímu účelu vrátila v roce 2009.

Stavební parcela v Římské ulici, pod kterou prochází několik tunelů, nebyla pro architektonické řešení záměru investora jednoduchá. Vlaky metra a železnice projíždějící několik metrů od paty domu byly příčinou hledání, jak co nejdokonaleji zabezpečit vnitřní akustiku a perfektní nahrávací a vysílací podmínky. Řešení, u nás naprosto ojedinělé, se stalo i výrazným architektonickým prvkem domu. Část budovy s vysílacími studii je uložena na systému ocelových pružin, které brání přenosu hluku a vibrací dovnitř stavby. Vnitřní prostory charakterizuje pohledový beton, masivní dřevo, sklo a kámen. Fasády jsou obloženy červeným skotským pískovcem a hliníkovými panely.

Zdroje: Milan Polák, Jitka Slavíková – Město Královské Vinohrady (Praha, 2009)
Proměny Prahy 2


Český rozhlas na mapě

Webové stránky Českého rozhlasu

Google Street View

 


Zvětšit mapu
Zveřejněno: 21.06.2010 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout