Božena Němcová známá i neznámá

 

Špatná paměť jedné desky

„V tomto domě napsala roku 1854 Božena Němcová Babičku,“ hlásá pamětní deska umístěná na průčelí budovy č. p. 28 v Ječné ulici. Sdělení lapidární, ale pohříchu nepřesné. Ostatně jako většina z toho, co se o skutečně nevšední osobnosti Boženy Němcové traduje.

Začněme datací uveřejněnou na zmíněné desce. Prof. Jaroslava Janáčková, která se na Němcovou specializuje, po prostudování dostupné korespondence usoudila, že základ Babičky skutečně vznikal od konce listopadu 1853 do května, popř. léta roku 1854. Text ovšem zůstával otevřený úpravám dokonce ještě v průběhu tisku, neboť nevycházel najednou, ale podle tehdejší praxe postupně, ve čtyřech samostatných sešitech. Babička tedy vznikla až vydáním posledního sešitu na jaře roku 1855.

Nepřesná je i místní lokalizace vzniku Babičky. Němcová sice v Ječné ulici č. 28 pobývala, ještě v říjnu roku 1854 se ale přestěhovala do ulice Na Hrádek pod Emauzy č. p. 1378, kde Babičku dokončovala. „Dnes se ulice jmenuje Vyšehradská. Víme, o který dům se jedná, ale pamětní desku na něm nehledejte. Dosud tam žádná není,“ trpce poznamenává prof. Janáčková s dovětkem, že například Francouzi by si toto ke stěžejním autorům vlastní literatury asi těžko dovolili. Těžko jí nedat za pravdu. Jedna chybějící a jedna poněkud sklerotická pamětní deska, to skutečně není nejlepší vysvědčení.

Noviny Prahy 2 se tedy u příležitosti 150. výročí vzniku Babičky rozhodly tento dluh historii alespoň snížit. V následujících číslech uvedeme sérii článků, mapující okolnosti pobytu Němcové v Praze 2, její tehdejší životní situaci a celkové kulturně - společenské ovzduší, za kterého Babička vznikala.

 

Text: Adam Pražák, foto: jv

Zveřejněno: 16.12.2004 – support@publix.cz
Vytisknout