Betlémy a vánoční pohlednice ze sbírky manželů Bašových

V knihovně bytu v Lumírově ulici č. 5 pod Vyšehradem kdysi rokovali architekti Janákové, a asi se při tom zrodilo mnoho skvělých nápadů. Nyní tu žije rodina neteře jednoho z nich a v knihovně u Bašů se scházejí Staropražští betlémáři a členové Klubu sběratelů kuriozit. Už několik let tu společně připravují výstavy s vánoční tematikou. Aby nedošlo k mýlce, Staropražští betlémáři nevyrábějí betlémy, pouze je sbírají. V hlavním městě jich je celkem patnáct.
Za dveřmi bytu, kde rodina Bašových žije s přestávkami již v páté generaci, na člověka dýchne kouzlo minulosti. Kromě starých pohlednic, obrázků a betlémů za to může také velká vášeň pana Milana Bašeho… Léta sbírá medaile a grafiky s tematikou Karla IV. a na příští rok chystá výstavu exponátů ze své sbírky. Chce se tak připojit k oslavám 650. výročí korunovace Karla IV. na císaře římského, i když zatím neví, kde přesně bude výstava umístěna.
Oproti tomu betlémy a vánoční pohlednice ze sbírky rodiny Bašových a dalších pražských betlémářů své umístění už znají. Jedna z výstav je v současné době k vidění v Jindřišské věži. Až do 8. ledna zde můžeme obdivovat vánoční pohledy z dob dětství našich dědečků a babiček, miniaturní betlémy, vyvedené v achátu nebo v oříšku, a je tu také jedna rarita: zmenšenina perníkového betlému, který paní Helena Horálková už 30 let peče pro kostel sv. Matěje v Dejvicích.
Sbírka Marie Bašové, starostky Staropražských betlémářů, čítá nyní více než 30 tisíc svatých obrázků a pohlednic s vánoční tematikou. Na jejím počátku bylo pár kousků, které před lety věnoval začínající doktorce ve Františkových Lázních vděčný pacient. Když se před 20 lety vrátila s manželem do Prahy, začali navštěvovat Klub kuriozit… to bylo kvůli manželovu koníčku, numismatice. „Když zemřela moje maminka, zbyla po ní mj. krabice plná svatých obrázků. Zmínila jsem se o tom v klubu a oni zajásali, to tu ještě neměli. Tak jsem to začala brát vážně,“ říká sběratelka, jejíž poklady ocenil Klub sběratelů kuriozit diplomy za „největší sbírku“ a za „pozoruhodnou sbírku“. Její nejstarší česká pohlednice pochází z roku 1880, najdeme u ní novoročenky z celého světa.
U Bašů mají také unikátní soubor betlémů. Tak např. papírový betlém od Josefa Weniga, který má v lemu vepsáno: Ve prospěch vdov a sirotů po českých legionářích, byl vlastně prvním „charitativním“ betlémem – vdovy si jeho prodejem mohly přivydělávat. Paní Bašová si ale nejvíc cení rodinného skleněného betlému, vyrobeného z odpadu ze skláren v Jizerských horách.
A nakonec jedna velká rarita… „Manžel dostal k šedesátinám od Jiřího Součka, lidového řezbáře z Prahy 4, naprosté unikum. Dohodli jsme se spolu, že k betlému může každý, chudý, bohatý, prostě všichni, tak proč neudělat třeba romský betlém… A už je na světě, s cikáňaty na vozech, kartářkou, romskou madonou, prostě se vším všudy.“

len

Zveřejněno: 16.12.2004 – support@publix.cz