1 2 3 4 5 
 • On-line kultura v době karantény (12. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, o tomto víkendu se rozsvítí vánoční strom před kostelem sv. Ludmily, v neděli je první advent. A protože se letos nekonají tradiční adventní trhy a nebude možné si dát ani nic pro zahřátí, pokusíme se Vám adventní čas zpříjemnit alespoň našimi tipy na on-line kulturu.
 • On-line kultura v době karantény (11. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  ozýváme se vám tentokrát o trochu dříve, neboť bychom vás rádi upozornili na zajímavé pořady již o tomto víkendu.
 • On-line kultura v době karantény (10. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  tento týden bychom vás rádi provedli několika zajímavými výročími.
  Uplynulo 140 let od narození architekta Josefa Chochola (13. listopadu), nejen filmem oslavíme 210. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy (16. listopadu), samozřejmě zmíníme události sametové revoluce (17. listopadu) a nabídneme i festival vážné hudby. Na závěr jsme pro vás připravili malý kvíz o věcné ceny. Zapojte se!
 • On-line kultura v době karantény (9. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  venku už je teď opravdu podzimně. Pokud máte volné chvilky a chcete je strávit pěkně v teple a klidu, zatímco venku za okny opadá zbývající barevné listí, máme pro vás další tipy na kulturu online. A to jak na výstavy, hudbu, pořady v Českém rozhlase a televizi, tak na první ročník zajímavého online festivalu, na filmy do kina MAT, ale i na blížící se Den válečných veteránů. Závěrem uvádíme i tipy od našich členů.
 • On-line kultura v době karantény (8. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  na jaře jsme vám v době pozastavené živé kultury a omezeného setkávání kvůli koronaviru zasílali tipy na kulturu na internetu celkem sedmkrát. Naposledy v květnu, kdy se začalo blýskat na lepší časy. Od léta do začátku října jsme se mohli potkávat, užít si koncerty, výstavy, komentované vycházky aj. Ale druhá vlna je zde. I s nouzovým stavem, uzavřenými kulturními zařízeními a zrušenými akcemi, které jsme pro klub připravovali.
 • Vinohradský hřbitov – druhá kunsthistorická vycházka


  Poté, co jsme se s klubem Dvojka pro přátele kultury prošli po Olšanských hřbitovech, jsme hned následující týden 12. října 2020 zavítali také na Vinohradský hřbitov. A opět s průvodkyní PhDr. Vlaďkou Holzapfelovou, která nám v úvodu přiblížila vznik hřbitova v roce 1885.
 • Olšanské hřbitovy – kunsthistorická vycházka


  Dne 6. 10. jsme s klubem Dvojka pro přátele kultury navštívili Olšanské hřbitovy. Sraz jsme měli v tento nelehký koronavirový čas symbolicky u kostela sv. Rocha, jenž byl vystavěn v roce 1682 jako poděkování za odvrácení morové epidemie. Tak snad nám sv. Roch pomůže i nyní.
 • Výstava Nejen Broučci architekta Zdeňka Podhůrského


  Poslední zářijový den jsme zavítali na Novoměstskou radnici na výstavu, jež byla připomenutím nedožitých stých narozenin jednoho z našich největších loutkářů, tvůrce legendárních loutek k večerníčkovým seriálům Broučci, Dobrodružství čokoládového panáčka či Neználka.
 • Arch. Josef Chochol 140 let – vycházka nejen kubistická


  Ve středu 23. září 2020 jsme vzdali poctu architektu Josefu Chocholovi, od jehož narození letos uplyne 140 let, a to vycházkou po nejvýznamnějších kubistických stavbách Prahy 2, jichž byl autorem v letech 1911-14.
 • Nedělní varhanní hudba v kostele sv. Ludmily


  První zářijovou neděli jsme navštívili zahájení 2. ročníku Nedělního varhanního festivalu, který pořádá Spolek přátel kostela svaté Ludmily.
 • Prohlídka kostela na Karlově s hudbou souboru Local Vocal


  Poslední srpnový den jsme s klubem navštívili kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Byl to hned dvojitý zážitek – poutavá komentovaná prohlídka kostela a skvělý pěvecký koncert.
 • Projížďka historickým šífem se spolkem Vltavan


  Náš klub využil nabídku spolku Vltavan a ve čtvrtek 27. srpna 2020 se projel po Vltavě replikou historického šífu „šenáku“. Jde o výletní zmenšeninu jinak třikrát větší nákladní lodi, která na počátku 19. století dopravovala z jižních Čech až do Hamburku sůl, kameny, dobytek a jiné zboží.
 • Prohlídkový okruh na Vyšehradě – Barokní pevnost


  V pondělí 17. srpna 2020 jsme se s členy klubu Dvojka pro přátele kultury vydali na prohlídkový okruh Barokní pevnost na Vyšehradě.
 • Komentovaná prohlídka výstavy 100 let Asociace českých kameramanů


  Čím ve světě proslula „česká kameramanská škola“? Proč se od roku 1920 stala z Prahy filmová velmoc? Kde bydlel úplně první český filmový průkopník Jan Kříženecký, jenž si svou první kameru na dřevěnou kliku koupil od bratrů Lumièrů v roce 1898?
 • Poutavá přednáška a prohlídka výmalby kostela sv. Ludmily


  Klub Dvojka pro přátele kultury využil 21. července pozvání Mgr. Michaela Soukupa na další ze série přednášek věnovaných kostelu sv. Ludmily.
 • Vycházka Za jedinou roubenkou Prahy 2


  I přes vytrvalý déšť se nás ve středu 8. července 2020 choulilo na zastávce stanice Jana Masaryka téměř 30. Perfektně vybavená průvodkyně Jiřina Chrastilová nás pak přes mikrofon nasměrovala přímo do ulice Jana Masaryka, odkud začala vlastivědná procházka Za jednou roubenkou Prahy 2.
 • Varhanní Vyšehrad, cyklus koncertů k výročí kapituly


  Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě si letos připomíná výročí 950 let od svého založení. Cyklus pěti koncertů Varhanní Vyšehrad je jednou z aktivit k tomuto výročí.
 • Literární vycházka po Vinohradech s Markem Tomanem


  Po Ladovi a Novém Městě jsme s klubem Dvojka pro přátele kultury vyrazili 23. června 2020 na další literární vycházku. Tentokrát po Vinohradech se spisovatelem a diplomatem Markem Tomanem, který ji pojal jako putování po místech ze svého románu Neptunova jeskyně.
 • Výstava Klubu dr. Milady Horákové (vloženo video)


  V sobotu 27. června 2020 tomu bude 70 let, kdy byla komunistickým režimem popravena JUDr. Milada Horáková. Česká právnička a politička byla jedinou ženou popravenou v rámci komunistických politických procesů v 50. letech 20. století.
 • Celý koncert na Bastionu XXXI (video)


  Záznam červnového jazzového koncertu kapely Roman Pokorný Trio.
 • Na Bastion se vrátil jazz (vloženo video)


  Bastion na karlovských hradbách nabízí úchvatný výhled na Prahu a Vyšehrad. Do tamní restaurace se nyní vrátily jazzové koncerty. Poctivý jazz posluchačům nabídla kapela Roman Pokorný Trio.
 • Literární vycházka po stopách Josefa Lady


  Klub Dvojka pro přátele kultury připravil po tříměsíční nucené přestávce opět akci pro své členy, kteří mají rádi historii. V pondělí 15. června 2020 jsme se vydali s průvodkyní Andreou Zimovou po Novém Městě na vycházku po stopách Josefa Lady, inspirovanou jeho knihou Kronika mého života.
 • Autorské čtení v Knihovně na Vinohradech – Marek Toman: Neptunova jeskyně (video)


  MČ Praha 2 nemohla kvůli koronavirovým opatřením tři měsíce pořádat akce pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury. Proto jsme se rozhodli vás pozvat do Knihovny na Vinohradech alespoň formou záznamu. Spisovatel a básník Marek Toman, rodák z Vinohrad, který má zkušenosti s prací v rozhlase i v diplomacii, v něm představí tři krátké ukázky ze své knihy Neptunova jeskyně.
 • Projekce filmu Atentát a beseda s historiky v kině MAT 27. 5. 2020 (vloženo video)


  Od slavného atentátu Jana Kubiše a Josefa Gabčíka na říšského protektora Reinharda Heydricha uplynulo 78 let. A protože i tehdy to byla středa, připravilo kino MAT na středu 27. 5. 2020 pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury promítání filmu Atentát (rež. J. Sequens, 1964) s následnou besedou s mladými historiky.
 • Nastal čas na setkání klubu Dvojka pro přátele kultury


  Vážení a milí přátelé kultury, konečně nastal čas na klubové setkání. A protože to poslední před pandemií koronaviru se uskutečnilo v kině Mat na Karlově náměstí, začneme symbolicky opět tam. Té symboliky se však do našeho nejmenšího kina v Praze vejde víc.
 • Hrajeme do oken


  Vážení a milí přátelé kultury, dovolte, abychom Vás pozvali na přímý přenos on-line koncertu JUVENTUS COLLEGIUM FOK v MATu v úterý 12. května v 17 hodin, který připravilo kino MAT ve spolupráci s projektem HRAJEME DO OKEN, pod záštitou městské části Praha 2 a místostarosty J. Šolce.
 • On-line kultura v době karantény (7. část, poslední)


  Vážení a milí přátelé kultury, tento týden si připomínáme 75. výročí od konce 2. světové války. Nabídneme Vám (nejen) virtuální procházku po místech, kudy šla válka v Praze 2 od roku 1939–1945, ale samozřejmě také pár kulturních tipů, kam on-line nahlédnout do historie válečných dnů. Chybět však nebude ani pozvání na další příjemný hudební koncert.
 • On-line kultura v době karantény (6. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, příroda je v plném květu, všude se to zelená a Praha 2 je v tuto dobu nejkrásnější v roce. Až půjdete procházkou, jistě budete míjet domy, kde bydlela některá z našich populárních osobností. A jelikož dnes potřebujeme humor více než jindy, připomeňme si ty, se kterými vždycky bylo a je veselo.
 • On-line kultura v době karantény (5. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, příjemné jarní počasí láká k procházkám, a tak i přes všechna opatření a doporučení málokdo odolá, aby nešel alespoň na chvíli jen tak ven.