1 2 3 4 5  další 
 • On-line kultura 8/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, nedávno se v tisku objevil velmi hezký text, který vyzdvihuje v době kovidové návrat chůze a zejména procházek po místech, kde žijeme. S absencí turistů a menším počtem lidí v ulicích se procházka mění poslední měsíce v cosi velmi intimního. Často teď pronikáme do nových, nepoznaných zákoutí našeho města a jsme překvapeni, že jsme si jich dosud nevšimli.
 • On-line kultura 7/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, při pohledu z okna by se chtělo říct – kde že loňské sněhy jsou. Bohužel, mizí pouze jen sníh… (nikoli vir). Zato přibývá sluníčka, příští týden má teplota vystoupat až k 16° C, a to je ideální příležitost nabrat trochu energie a důležitého vitamínu D. Až budete na vycházce třeba po nábřeží, zkuste si představit, jak to tu vypadalo na konci 19. století…
 • On-line kultura 6/2021


  Vážení a milí přátelé kultury,

  Praha je po letech opět bílá… po dlouhé době se při cestě městem boříme do sněhu, občas si ji urychlíme pěkným sklouznutím, i když se této kratochvíli snažíme předejít, do bot nám skáčou krystalky sněhu jako by to byla ledová štípnutí, co nás chtějí ujistit, že ta bílá krása kolem se nám nezdá, anebo že naopak máme pečlivě sledovat každý svůj krok.
 • On-line kultura 5/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, i když to vypadá, že svět kolem nás se zastavil, zatímco čas a Vltava plynou nerušeně dál, přece jen je někde stále otevřeno – v naší mysli, v její touze neustále objevovat, obdivovat, vzpomínat, dozvídat se nové věci, nebo si je alespoň připomenout… Snad Vám i my zase něco objevíme, či připomeneme.
 • On-line kultura 4/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, i když je venku poněkud pošmourno, poslední sníh nadělil spoustu radosti, a alespoň na chvíli jako by přikryl to, co se kolem nás už téměř rok děje. Tak se hned k němu přidáváme a posíláme další chmury zahánějící tipy na vycházky a zajímavosti z kultury.
 • On-line kultura 3/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, doufáme, že jste všichni v pořádku, zdraví a můžeme Vás pozvat na vycházky. Zatím tedy jen formou videí a tipů, ale snad pro Vás budou inspirací a dozvíte se i pár nových informací a zajímavostí.
 • On-line kultura 2/2021


  Vážení a milí přátelé, kultura si hledá všemožné cesty, jak se k nám v této „uzavřené“ době dostat. Například výtvarné umění… Chybí Vám návštěva galerií? Tak Vám tentokrát nabídneme několik tipů na výstavy. Hned prvním tipem může být procházka krásnou Prahou, která je vlastně galerií pod širým nebem.
 • ON-LINE KULTURA 1/2021


  Vážení a milí přátelé kultury, začal nový rok 2021, avšak stále za přísných protiepidemických opatření. Přesto věříme, že jste měli Vánoce, jak mají být - spolu se svými nejbližšími, šťastné a veselé, s trochou toho svátečního rozjímání, a že do nového roku vstupujete s optimismem a nadějí.
 • On-line kultura v době karantény II (15. část) – poslední v roce 2020


  Vážení a milí přátelé kultury,
  opět se zavírá, co se před nedávnem otevřelo, kdo stačil alespoň ty dva prstíčky strčit do některé z otevřených galerií, na malou chvíli se ohřál. Ale naštěstí žijeme v Praze a kultura je všude kolem nás, byť za ní nemůžeme vždy dovnitř. Krásné ulice, domy, kostely, parky, sochy. Důležité proto je nezavírat se doma, ani se neuzavírat do sebe. Protože jen tak se mohou dít i zázraky, jako třeba andělé na chůdách… Potkali jste je také?
 • On-line kultura v době karantény II (14. část)


  ážení a milí přátelé kultury, byť to venku na Ladovskou zimu zatím nevypadá a místo scenérií ladovských nás čekají spíše ledovky, připomeňme si hned na začátku tohoto jedinečného malíře a spisovatele, který se příznačně v prosinci narodil i zemřel, a jehož život byl úzce spjat
  s Prahou 2.
 • On-line kultura v době karantény (13. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, venku už opravdu přituhuje, napadl první sníh a přes všechna současná omezení je cítit, že se Vánoce nezadržitelně blíží.
 • On-line kultura v době karantény (12. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, o tomto víkendu se rozsvítí vánoční strom před kostelem sv. Ludmily, v neděli je první advent. A protože se letos nekonají tradiční adventní trhy a nebude možné si dát ani nic pro zahřátí, pokusíme se Vám adventní čas zpříjemnit alespoň našimi tipy na on-line kulturu.
 • On-line kultura v době karantény (11. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  ozýváme se vám tentokrát o trochu dříve, neboť bychom vás rádi upozornili na zajímavé pořady již o tomto víkendu.
 • On-line kultura v době karantény (10. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  tento týden bychom vás rádi provedli několika zajímavými výročími.
  Uplynulo 140 let od narození architekta Josefa Chochola (13. listopadu), nejen filmem oslavíme 210. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy (16. listopadu), samozřejmě zmíníme události sametové revoluce (17. listopadu) a nabídneme i festival vážné hudby. Na závěr jsme pro vás připravili malý kvíz o věcné ceny. Zapojte se!
 • On-line kultura v době karantény (9. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  venku už je teď opravdu podzimně. Pokud máte volné chvilky a chcete je strávit pěkně v teple a klidu, zatímco venku za okny opadá zbývající barevné listí, máme pro vás další tipy na kulturu online. A to jak na výstavy, hudbu, pořady v Českém rozhlase a televizi, tak na první ročník zajímavého online festivalu, na filmy do kina MAT, ale i na blížící se Den válečných veteránů. Závěrem uvádíme i tipy od našich členů.
 • On-line kultura v době karantény (8. část)


  Vážení a milí přátelé kultury,
  na jaře jsme vám v době pozastavené živé kultury a omezeného setkávání kvůli koronaviru zasílali tipy na kulturu na internetu celkem sedmkrát. Naposledy v květnu, kdy se začalo blýskat na lepší časy. Od léta do začátku října jsme se mohli potkávat, užít si koncerty, výstavy, komentované vycházky aj. Ale druhá vlna je zde. I s nouzovým stavem, uzavřenými kulturními zařízeními a zrušenými akcemi, které jsme pro klub připravovali.
 • Vinohradský hřbitov – druhá kunsthistorická vycházka


  Poté, co jsme se s klubem Dvojka pro přátele kultury prošli po Olšanských hřbitovech, jsme hned následující týden 12. října 2020 zavítali také na Vinohradský hřbitov. A opět s průvodkyní PhDr. Vlaďkou Holzapfelovou, která nám v úvodu přiblížila vznik hřbitova v roce 1885.
 • Olšanské hřbitovy – kunsthistorická vycházka


  Dne 6. 10. jsme s klubem Dvojka pro přátele kultury navštívili Olšanské hřbitovy. Sraz jsme měli v tento nelehký koronavirový čas symbolicky u kostela sv. Rocha, jenž byl vystavěn v roce 1682 jako poděkování za odvrácení morové epidemie. Tak snad nám sv. Roch pomůže i nyní.
 • Výstava Nejen Broučci architekta Zdeňka Podhůrského


  Poslední zářijový den jsme zavítali na Novoměstskou radnici na výstavu, jež byla připomenutím nedožitých stých narozenin jednoho z našich největších loutkářů, tvůrce legendárních loutek k večerníčkovým seriálům Broučci, Dobrodružství čokoládového panáčka či Neználka.
 • Arch. Josef Chochol 140 let – vycházka nejen kubistická


  Ve středu 23. září 2020 jsme vzdali poctu architektu Josefu Chocholovi, od jehož narození letos uplyne 140 let, a to vycházkou po nejvýznamnějších kubistických stavbách Prahy 2, jichž byl autorem v letech 1911-14.
 • Nedělní varhanní hudba v kostele sv. Ludmily


  První zářijovou neděli jsme navštívili zahájení 2. ročníku Nedělního varhanního festivalu, který pořádá Spolek přátel kostela svaté Ludmily.
 • Prohlídka kostela na Karlově s hudbou souboru Local Vocal


  Poslední srpnový den jsme s klubem navštívili kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Byl to hned dvojitý zážitek – poutavá komentovaná prohlídka kostela a skvělý pěvecký koncert.
 • Projížďka historickým šífem se spolkem Vltavan


  Náš klub využil nabídku spolku Vltavan a ve čtvrtek 27. srpna 2020 se projel po Vltavě replikou historického šífu „šenáku“. Jde o výletní zmenšeninu jinak třikrát větší nákladní lodi, která na počátku 19. století dopravovala z jižních Čech až do Hamburku sůl, kameny, dobytek a jiné zboží.
 • Prohlídkový okruh na Vyšehradě – Barokní pevnost


  V pondělí 17. srpna 2020 jsme se s členy klubu Dvojka pro přátele kultury vydali na prohlídkový okruh Barokní pevnost na Vyšehradě.
 • Komentovaná prohlídka výstavy 100 let Asociace českých kameramanů


  Čím ve světě proslula „česká kameramanská škola“? Proč se od roku 1920 stala z Prahy filmová velmoc? Kde bydlel úplně první český filmový průkopník Jan Kříženecký, jenž si svou první kameru na dřevěnou kliku koupil od bratrů Lumièrů v roce 1898?
 • Poutavá přednáška a prohlídka výmalby kostela sv. Ludmily


  Klub Dvojka pro přátele kultury využil 21. července pozvání Mgr. Michaela Soukupa na další ze série přednášek věnovaných kostelu sv. Ludmily.
 • Vycházka Za jedinou roubenkou Prahy 2


  I přes vytrvalý déšť se nás ve středu 8. července 2020 choulilo na zastávce stanice Jana Masaryka téměř 30. Perfektně vybavená průvodkyně Jiřina Chrastilová nás pak přes mikrofon nasměrovala přímo do ulice Jana Masaryka, odkud začala vlastivědná procházka Za jednou roubenkou Prahy 2.
 • Varhanní Vyšehrad, cyklus koncertů k výročí kapituly


  Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě si letos připomíná výročí 950 let od svého založení. Cyklus pěti koncertů Varhanní Vyšehrad je jednou z aktivit k tomuto výročí.
 • Literární vycházka po Vinohradech s Markem Tomanem


  Po Ladovi a Novém Městě jsme s klubem Dvojka pro přátele kultury vyrazili 23. června 2020 na další literární vycházku. Tentokrát po Vinohradech se spisovatelem a diplomatem Markem Tomanem, který ji pojal jako putování po místech ze svého románu Neptunova jeskyně.