1 2 3 4 5 
 • Nedělní varhanní hudba v kostele sv. Ludmily


  První zářijovou neděli jsme navštívili zahájení 2. ročníku Nedělního varhanního festivalu, který pořádá Spolek přátel kostela svaté Ludmily.
 • Prohlídka kostela na Karlově s hudbou souboru Local Vocal


  Poslední srpnový den jsme s klubem navštívili kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Byl to hned dvojitý zážitek – poutavá komentovaná prohlídka kostela a skvělý pěvecký koncert.
 • Projížďka historickým šífem se spolkem Vltavan


  Náš klub využil nabídku spolku Vltavan a ve čtvrtek 27. srpna 2020 se projel po Vltavě replikou historického šífu „šenáku“. Jde o výletní zmenšeninu jinak třikrát větší nákladní lodi, která na počátku 19. století dopravovala z jižních Čech až do Hamburku sůl, kameny, dobytek a jiné zboží.
 • Prohlídkový okruh na Vyšehradě – Barokní pevnost


  V pondělí 17. srpna 2020 jsme se s členy klubu Dvojka pro přátele kultury vydali na prohlídkový okruh Barokní pevnost na Vyšehradě.
 • Komentovaná prohlídka výstavy 100 let Asociace českých kameramanů


  Čím ve světě proslula „česká kameramanská škola“? Proč se od roku 1920 stala z Prahy filmová velmoc? Kde bydlel úplně první český filmový průkopník Jan Kříženecký, jenž si svou první kameru na dřevěnou kliku koupil od bratrů Lumièrů v roce 1898?
 • Poutavá přednáška a prohlídka výmalby kostela sv. Ludmily


  Klub Dvojka pro přátele kultury využil 21. července pozvání Mgr. Michaela Soukupa na další ze série přednášek věnovaných kostelu sv. Ludmily.
 • Vycházka Za jedinou roubenkou Prahy 2


  I přes vytrvalý déšť se nás ve středu 8. července 2020 choulilo na zastávce stanice Jana Masaryka téměř 30. Perfektně vybavená průvodkyně Jiřina Chrastilová nás pak přes mikrofon nasměrovala přímo do ulice Jana Masaryka, odkud začala vlastivědná procházka Za jednou roubenkou Prahy 2.
 • Varhanní Vyšehrad, cyklus koncertů k výročí kapituly


  Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě si letos připomíná výročí 950 let od svého založení. Cyklus pěti koncertů Varhanní Vyšehrad je jednou z aktivit k tomuto výročí.
 • Literární vycházka po Vinohradech s Markem Tomanem


  Po Ladovi a Novém Městě jsme s klubem Dvojka pro přátele kultury vyrazili 23. června 2020 na další literární vycházku. Tentokrát po Vinohradech se spisovatelem a diplomatem Markem Tomanem, který ji pojal jako putování po místech ze svého románu Neptunova jeskyně.
 • Výstava Klubu dr. Milady Horákové (vloženo video)


  V sobotu 27. června 2020 tomu bude 70 let, kdy byla komunistickým režimem popravena JUDr. Milada Horáková. Česká právnička a politička byla jedinou ženou popravenou v rámci komunistických politických procesů v 50. letech 20. století.
 • Celý koncert na Bastionu XXXI (video)


  Záznam červnového jazzového koncertu kapely Roman Pokorný Trio.
 • Na Bastion se vrátil jazz (vloženo video)


  Bastion na karlovských hradbách nabízí úchvatný výhled na Prahu a Vyšehrad. Do tamní restaurace se nyní vrátily jazzové koncerty. Poctivý jazz posluchačům nabídla kapela Roman Pokorný Trio.
 • Literární vycházka po stopách Josefa Lady


  Klub Dvojka pro přátele kultury připravil po tříměsíční nucené přestávce opět akci pro své členy, kteří mají rádi historii. V pondělí 15. června 2020 jsme se vydali s průvodkyní Andreou Zimovou po Novém Městě na vycházku po stopách Josefa Lady, inspirovanou jeho knihou Kronika mého života.
 • Autorské čtení v Knihovně na Vinohradech – Marek Toman: Neptunova jeskyně (video)


  MČ Praha 2 nemohla kvůli koronavirovým opatřením tři měsíce pořádat akce pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury. Proto jsme se rozhodli vás pozvat do Knihovny na Vinohradech alespoň formou záznamu. Spisovatel a básník Marek Toman, rodák z Vinohrad, který má zkušenosti s prací v rozhlase i v diplomacii, v něm představí tři krátké ukázky ze své knihy Neptunova jeskyně.
 • Projekce filmu Atentát a beseda s historiky v kině MAT 27. 5. 2020 (vloženo video)


  Od slavného atentátu Jana Kubiše a Josefa Gabčíka na říšského protektora Reinharda Heydricha uplynulo 78 let. A protože i tehdy to byla středa, připravilo kino MAT na středu 27. 5. 2020 pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury promítání filmu Atentát (rež. J. Sequens, 1964) s následnou besedou s mladými historiky.
 • Nastal čas na setkání klubu Dvojka pro přátele kultury


  Vážení a milí přátelé kultury, konečně nastal čas na klubové setkání. A protože to poslední před pandemií koronaviru se uskutečnilo v kině Mat na Karlově náměstí, začneme symbolicky opět tam. Té symboliky se však do našeho nejmenšího kina v Praze vejde víc.
 • Hrajeme do oken


  Vážení a milí přátelé kultury, dovolte, abychom Vás pozvali na přímý přenos on-line koncertu JUVENTUS COLLEGIUM FOK v MATu v úterý 12. května v 17 hodin, který připravilo kino MAT ve spolupráci s projektem HRAJEME DO OKEN, pod záštitou městské části Praha 2 a místostarosty J. Šolce.
 • On-line kultura v době karantény (7. část, poslední)


  Vážení a milí přátelé kultury, tento týden si připomínáme 75. výročí od konce 2. světové války. Nabídneme Vám (nejen) virtuální procházku po místech, kudy šla válka v Praze 2 od roku 1939–1945, ale samozřejmě také pár kulturních tipů, kam on-line nahlédnout do historie válečných dnů. Chybět však nebude ani pozvání na další příjemný hudební koncert.
 • On-line kultura v době karantény (6. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, příroda je v plném květu, všude se to zelená a Praha 2 je v tuto dobu nejkrásnější v roce. Až půjdete procházkou, jistě budete míjet domy, kde bydlela některá z našich populárních osobností. A jelikož dnes potřebujeme humor více než jindy, připomeňme si ty, se kterými vždycky bylo a je veselo.
 • On-line kultura v době karantény (5. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, příjemné jarní počasí láká k procházkám, a tak i přes všechna opatření a doporučení málokdo odolá, aby nešel alespoň na chvíli jen tak ven.
 • On-line kultura v době karantény (4. část)


  Vážení přátelé kultury,
  máme za sebou Velikonoce i měsíc bez živé kultury. Plníme slib a zasíláme další várku tipů na on-line kulturu na internetu. Kdo máte šanci trochu sledovat vývoj, jistě víte, že nabídka se stále rozrůstá. Berte proto naše tipy jako výběr z různých žánrů. Většinu jsme vyzkoušeli, jiné nám doporučili někteří z Vás. Děkujeme! Klikejte na odkazy a užijte si!
 • On-line kultura v době karantény (3. část)


  Vážení přátelé kultury,

  je tu další týden nouzového stavu bez živé kultury. Přislíbili jsme Vám zasílat zajímavé tipy na on-line kulturu na internetu, a zde je tedy další díl.
 • On-line kultura v době karantény (2. část)


  Vážení přátelé kultury,
  máme za sebou více než dva týdny nouzového stavu s omezeným vycházením a bez živé kultury.
  Před týdnem jsme Vám poslali několik tipů na zajímavou on-line kulturu na internetu. Je úžasné sledovat, jak přicházejí další nové nápady a akce, ať už je to otevření archivů či živé přenosy neboli streamování.
 • On-line kultura v době karantény (1. část)


  Vážení přátelé kultury, koronavirus nám pořádně zasáhl do života i do kultury. Zrušili jsme akce, nejen klubové. Budeme se snažit je uskutečnit, až pomine nouzový stav.
 • Film Nesmrtelná hvězda Božena Němcová v kině MAT


  První březnovou akcí klubu byla projekce dokumentárního filmu Nesmrtelná hvězda Božena Němcová, který v roce 1997 natočila režisérka Olga Sommerová. Znovu jsme se tak vrátili k odkazu velké spisovatelky, jejíž výročí 200 let od narození jsme si připomínali již počátkem února.
 • Komentovaná prohlídka výstavy Můj Art Brut Jiřího Schmiedta


  Hned po vernisáži výstavy o Josefu Škvoreckém na radnici jsme 10. února s klubem navštívili Knihovnu Antonína Švehly, kde nás čekala komentovaná prohlídka Můj Art Brut.
 • 200 let od narození Boženy Němcové – přednáška „A tou nocí nevidím jedinou hvězdu…“


  Ve středu 5. února 2020 v 15 hodin v sále ZMČ na radnici Prahy 2 jsme pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury připravili přednášku o osobnosti Boženy Němcové a její tvorbě s názvem: „A tou nocí nevidím jedinou hvězdu…“, s ohlédnutím na „druhý život“ jejího díla, zejména Babičky
 • Přednáška o historii farnosti sv. Ludmily se zajímavostmi z Vinohrad


  V pátek 31. ledna jsme s klubem využili pozvánku na přednášku "Faráři, arciděkani, administrátoři i kaplani – kněží u sv. Ludmily na Královských Vinohradech", která se konala na faře v Jugoslávské ulici pod patronací otce Jakuba Berky. Poutavým vyprávěním od vzniku Vinohrad až po dnešek nás provedl Michael Soukup.
 • Cesty Mánesáků a Výtvarné projevy v interiérech Prahy 2 – komentovaná prohlídka


  V pondělí 20. ledna 2020 odpoledne jsme pro klub Dvojka pro přátele kultury připravili komentovanou prohlídku výstavy Cesty Mánesáků a Výtvarné projevy v interiérech Prahy 2, jež byla instalovaná v prvním patře radnice Praha 2. Výstavou nás zasvěceně a současně velmi zábavně provedl milovník umění a lokální patriot Jan Stěnička.