7. VYCHÁZKA | Po stopách Antonína D.

Ve středu 20. 4. 2016 se uskutečnila druhá vycházka jarní části cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná „Po stopách Antonína D.

Hodně účastníků vycházky tušilo, že se jedná o Antonína Dvořáka (1841 – 1904). Ale jak tento hudební skladatel souvisí s Prahou 2? To neměl nikdo ani zdání. Proto jsme si udělali několik zastávek na místech, která jsou spojena s tímto českým velikánem. Viděli jsme dům v Žitné ulici, kde Dvořák se svou rodinou od roku 1877 až do své smrti bydlel.  Viděli jsme kostel sv. Štěpána, kde se oženil. Vyprávěli jsme si o neštěstí, které ho potkalo, když mu v rychlém sledu za sebou zemřely tři malé děti. Účastníci vycházky sami přišli na to, že se tato událost musela odrazit v jeho tvorbě. Řeč proto přišla i na Dvořákovo Rekviem, které provázelo státní pohřeb osoby, po které jsme pátrali ve čtvrté vycházce podzimní části letošního cyklu vycházek. Ano, Rekviem znělo na státním pohřbu Václava Havla. Název jedné Dvořákovy skladby, která je smrtí ovlivněna, jsme si vyluštili v dnešní křížovce. Nakonec jsme se podívali k vile zvané Amerika a vyprávěli si o Dvořákově pobytu v USA. Název symfonie Z nového světa už prý děti „někde“ slyšely, a tak jsme si doplnili vzdělání o poznatek, že Neil Armstrong vzal nahrávku Novosvětské na Měsíc, když tam v roce 1969 přistálo Apollo 11. Který národ může říct, že hudba jeho skladatele zněla tak daleko od matičky Země? Nakonec jsme si pověděli o koníčcích Antonína Dvořáka, kterými byly nejenom vlaky, ale třeba i chov holubů.

Kdo dobře poslouchal a pozorně se díval, dokázal hravě odpovědět na následující otázky: Čím si přál otec Antonína Dvořáka, aby Dvořák byl? Čím se stal? Kde v Praze 2 bydlel? V jakém kostele se oženil? Jaké měl koníčky? Ve kterém státě a městě za oceánem žil Antonín Dvořák 3 roky? Jakou symfonii tam zkomponoval? Antonín Dvořák byl povýšen do šlechtického stavu. Jaký měl titul? Dokážete vyjmenovat alespoň dvě opery Antonína Dvořáka (vzpomeňte si na krásnou árii o měsíčku)? V jaké ulici je v Praze 2 Muzeum Antonína Dvořáka a jak se nazývá letohrádek, ve kterém je toto muzeum umístěno? 

Kdo správně vyluštil, že Antonín Dvořák byl císařem Františkem Josefem I. povýšen do šlechtického stavu jako rytíř, Ritter von Dvořák, a přidal správně opsaný latinský název jedné jeho významné skladby, Stabat Mater, mohl vložit svoje údaje do našeho tradičního improvizovaného osudí, z něhož byli vylosováni tři výherci drobných cen. Dnešní kvíz měl rekordních 11 otázek a prvenství, a tím i další klíček, vybojovala opět ZŠ Slovenská.

 Ve středu 20. 4. 2016 se uskutečnila druhá vycházka jarní části cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná „Po stopách Antonína D.“  Ve středu 20. 4. 2016 se uskutečnila druhá vycházka jarní části cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná „Po stopách Antonína D.“  Ve středu 20. 4. 2016 se uskutečnila druhá vycházka jarní části cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná „Po stopách Antonína D.“  Ve středu 20. 4. 2016 se uskutečnila druhá vycházka jarní části cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná „Po stopách Antonína D.“  Ve středu 20. 4. 2016 se uskutečnila druhá vycházka jarní části cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná „Po stopách Antonína D.“  Ve středu 20. 4. 2016 se uskutečnila druhá vycházka jarní části cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná „Po stopách Antonína D.“  Ve středu 20. 4. 2016 se uskutečnila druhá vycházka jarní části cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná „Po stopách Antonína D.“

Zveřejněno: 04.05.2016
Vytisknout