4. VYCHÁZKA | Po stopách Václava H.

Ve středu 7. 10. 2015 se uskutečnila čtvrtá vycházka 4. ročníku cyklu Klíč od Prahy 2, nazvaná Po stopách Václava H.

Po cestě za tajemným Václavem jsme se nejprve museli z náměstí Míru přemístit na Palackého náměstí. Podívali jsme se na majestátní sochu Františka Palackého a poté se jednou z tišších ulic Nového Města pražského vydali vstříc místům spojeným s dnešní hledanou osobou.

Došli jsme až k pomníku dalšího českého velikána, Aloise Jiráska, jehož mnoholetý pobyt připomíná pamětní deska na domě, kde žil. Připomněli jsme si knihu, kterou by každý Čech měl znát – Staré pověsti české – a děti sypaly z rukávu jednoho hrdinu těchto příběhů za druhým.

Pořádně jsme si prohlédli Tančící dům a porovnali ho s fotografií dvou slavných tanečníků, jejichž jménem se této budově také říká. Stejně velkou pozornost jako Ginger a Fredovi jsme věnovali i domu sousednímu. Nese název U dvou tisíc podle svého čísla popisného. V tomto domě dlouhá léta žila dnešní hledaná osoba – Václav Havel (1936 – 2011). V tajence jsme vyluštili, že Václav Havel byl dramatikem a prvním prezidentem České republiky. Po jeho smrti vznikl zajímavý projekt, o kterém jsme si povídali v závěru dnešní vycházky.

A kdo bedlivě poslouchal a správně vyplnil všechny řádky křížovky, dokázal po vycházce hravě zodpovědět následující otázky: Co je součástí projektu Lavička Václava Havla? Z čeho se lavička vždy skládá? Jaký strom prorůstá stolkem? Co symbolizuje červené srdíčko a zelená koule na opěradle židliček? Pro kolik lidí je lavička určena a proč? Kde byla odhalena první z těchto laviček? Je také nějaká z těchto laviček v Havlově rodném městě Praze? V jakých dalších českých městech můžete na tyto lavičky usednout?

Na konci vycházky jsme z lístečků se správným zněním tajenky vylosovali tři výherce drobných cen a zasoutěžili si o malý klíček. Čtvrtý klíček si za nejrychlejší správné odpovědi odnesl tým děvčat ze ZŠ Slovenská.
Zveřejněno: 12.10.2015
Vytisknout