3. VYCHÁZKA | Po stopách Josefa H.

Ve středu 30. 9. 2015 se uskutečnila třetí vycházka 4. ročníku cyklu Klíč od Prahy 2, nazvaná Po stopách Josefa H.

Po cestě za tajemným Josefem jsme si nejprve u postranního vchodu do budovy úřadu městské části Praha 2 ukázali baby box. Byl to v roce 2010 první baby box zřízený na radnici, ostatní baby boxy jsou většinou v nemocnicích. Vyprávěli jsme si o holčičce Janičce a chlapečkovi Borisovi, které do tohoto baby boxu někdo odložil. Janičku v roce 2013, Borise v lednu 2015. Chlapečka Borise odvezla záchranka po několika minutách po nalezení na neonatologii U Apolináře – a tam jsme se dneska vypravili.

Dnešní vycházka nás totiž zavedla k Zemské porodnici v Apolinářské ulici. Tuto velmi nápadnou budovu, zvanou dříve Červený dům, projektovala a postavila dnešní hledaná osoba – architekt Josef Hlávka (1831 - 1908). Byl to architekt velmi nápaditý, svědomitý, pečlivý a prozíravý, o čemž svědčí nejen to, že Zemská porodnice funguje do dnešních dnů bez zásadních zásahů, ale i to, že jedna z jeho staveb je zapsána na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kterému jinému ryze českému architektu se něco takového podařilo?  Tato Hlávkova stavba se ovšem nenachází v České republice, nýbrž v Černovcích na Ukrajině a jedná se o kompletní sídlo biskupa včetně katedrály, budovy teologické fakulty, semináře a vlastní budovy sídla biskupa.

Jméno Josefa Hlávky není příliš známé, což je velká škoda, protože byl velkým vlastencem a ušlechtilým člověkem, který dokázal překonat množství překážek. Pro ilustraci jeho houževnatosti jsme si s dětmi vyprávěli, co a jak jedl při studiích... Josef Hlávka založil také nadaci, která přežila všechny politické režimy a funguje dodnes. V Praze 2 existuje dodnes také Hlávkova kolej.

A kdo bedlivě poslouchal a správně vyplnil všechny řádky křížovky, dokázal po vycházce hravě zodpovědět následující otázky: Jak vypadá budova Zemské porodnice na první pohled? Z čeho je postavená? Kdo porodnici postavil? Jak se na stavbu připravoval? (Nápověda: Paříž, Brusel, Vídeň) Kolik let už porodnice slouží svému účelu? (Nápověda: 1875) Co je středem budovy? Co na střed budovy navazuje? Co se nachází nad hlavním vchodem do porodnice? Proč? Kolik lůžek bývalo v době Josefa Hlávky v pokojích? Kolikalůžkové pokoje navrhl Josef Hlávka? Jak se chodilo na tajné oddělení? Co znamená slovo mecenáš?

Na závěr vycházky jsme se podívali do kaple a kousek od sochy Josefa Hlávky jednak vylosovali ze správně napsaných znění dnešní tajenky tři výherce drobných odměn, jednak si zasoutěžili o dnešní symbolický klíček. Získala ho pro svou školu zástupkyně ZŠ Slovenská.


Zveřejněno: 12.10.2015
Vytisknout