2. VYCHÁZKA | Po stopách Nicholase W.

Ve středu 16. 9. 2015 se uskutečnila druhá vycházka 4. ročníku cyklu Klíč od Prahy 2, nazvaná Po stopách Nicholase W.

Po cestě za tajemným Nicholasem jsme si nejprve prohlédli historickou budovu Hlavního nádraží, která leží v Praze 2. Podívali jsme se na pamětní desku amerického prezidenta Wilsona, protože toto pražské nádraží nese vedle svého názvu PRAHA – HLAVNÍ NÁDRAŽÍ i čestný titul NÁDRAŽÍ PREZIDENTA W. WILSONA. Věnovali jsme se výzdobě budovy jak zvenčí, tak zevnitř. Ukázali jsme si několik znaků, podle kterých bezpečně poznáme secesi.

Děti zaujal zvláště prostor tzv.  Fantovy kavárny a znaky velkoměst, cílových stanic vlaků, které odtud odjížděly. Pokusili jsme se uhodnout, jaký znak patří Vídni, Budapešti, Moskvě, Paříži, Florencii, Hamburku, Římu nebo Berlínu. Před vycházkou děti bez nápovědy poznaly jen znak Prahy a Královských Vinohrad.

Na peróně jsme poté objevili sochu dnešní hledané osoby, tj. Sira Nicholase Wintona, a doluštili jsme u ní dnešní tajenku. Většina dětí tušila, kdo je dnešní hledanou osobou, ale tuto sochu neznal nikdo z nich. Povídali jsme si, co výjimečného "Nicky" udělal a jak na něj v naší republice vzpomínáme, například vydáním známky s jeho portrétem.

A kdo bedlivě poslouchal a správně vyplnil všechny řádky křížovky, dokázal po vycházce hravě zodpovědět následující otázky: V jaké zemi Nicholas Winton žil? Jaké bylo jeho povolání? Kolika let se Nicholas Winton dožil? Jak oslavil své 100. narozeniny? Kdo při té příležitosti pilotoval? Co je po něm nazváno na nebi? Co vydala Česká republika jako první na světě?

Na konci vycházky jsme z lístečků se správným zněním tajenky vylosovali tři výherce drobných cen a zasoutěžili si o malý klíček. V dnešním kvízu se ukázalo, že nemusí vždy vyhrát ten, kdo odevzdá odpovědi na všechny kvízové otázky nejrychleji. V kvízu totiž rozhoduje kromě rychlosti i správnost. Proto se druhý letošní symbolický klíček dostal do rukou týmu ze ZŠ Kladská, jehož členky sice odevzdaly vyplněný kvíz až sedmé v pořadí, ale jediné měly všechny odpovědi naprosto správně.


Zveřejněno: 12.10.2015
Vytisknout