10. VYCHÁZKA | Po stopách Kateřiny A.

Ve středu 11. 5. 2016 se uskutečnila závěrečná vycházka jarní části cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná „Po stopách Kateřiny A.“. Počasí nám bohatě vynahradilo to, jak jsme před týdnem zmokli. Dneska jsme mohli na vycházku vyrazit v krátkém rukávu.

Aby nám cesta lépe ubíhala, opakovali jsme si architektonické prvky, které zdobí fasády vinohradských domů, a také jsme poznávali stromy a keře, které vroubí ulice naší městské části. Míjeli jsme platany, lípy, akáty, javory, břízy, tisy, kaštany, objevili jsme i stromy gingo biloba, a na konci vycházky v Kateřinské zahradě i smrky a duby.

Krátce jsme se zastavili u kostela sv. Apolináře, ukázali si pamětní desku s portrétem Alberta Einsteina a pak už bylo načase věnovat se dnešní neznámé – Kateřině A. Jako nejoblíbenější světice Karla IV. má v městské části Praha i svůj kostel, založený přímo Karlem IV. Ze 14. století z něj zbyla bohužel jen krásná štíhlá věž, ale přesto stojí za to tento kostel navštívit. Před ním jsme si vyprávěli legendu o jejím životě i smrti a vyluštili přitom celou tajenku – Kateřina Alexandrijská. Potom jsme se šli podívat do kostela, přesvědčit se, zda tam její život najdeme zachycený. V interiéru kostela jsme si postupně celou legendu mohli zopakovat. A kdo pozorně poslouchal, dokázal odpovědět na následující otázky:

Kde se Kateřina Alexandrijská narodila? Jaký sen měla o Panně Marii a Ježíškovi? Co jí Ježíšek podal? Koho dokázala přesvědčit o své pravdě? Jaký nástroj použili při jejím mučení? Co se s tímto mučícím nástrojem stalo? Jak nakonec tato světice zemřela? Kam přenesli andělé její tělo? Proč měl Karel IV. Kateřinu Alexandrijskou v takové oblibě?

Pak už zbývalo jen vylosovat tři šťastlivce, kteří si za správné znění tajenky odnesli malou odměnu věnovanou MČ Praha 2, a vyplnit poslední kvíz letošního ročníku Klíče od Prahy 2. Při kvízu se zopakovala situace, kterou jsme v letošním ročníku zažili vícekrát. Vítězný tým musí kvíz vyplnit nejen nejrychleji, ale i bez jediné nepřesnosti. A tak jsme postupně nacházeli chyby u prvního týmu, u druhého, u třetího, u čtvrtého…. a teprve tým ze ZŠ Štěpánská, který kvíz odevzdal až pátý v pořadí, měl vše naprosto správně, a tak si odnášel poslední letošní klíček pro svou školu. Přála bych Vám vidět tu nelíčenou radost!

Všechny klíčky byly rozdány, teď už zbývá jen velké finále, ve kterém se bude soutěžit o ten velký, putovní Klíč od Prahy 2.  

Po stopách Kateřiny A.  Po stopách Kateřiny A.  Po stopách Kateřiny A.Po stopách Kateřiny A.  Po stopách Kateřiny A.  Po stopách Kateřiny A.  Po stopách Kateřiny A.  Po stopách Kateřiny A.  Po stopách Kateřiny A.
Zveřejněno: 14.06.2016
Vytisknout