1. VYCHÁZKA | Po stopách Jana M.

Ve středu 9. 9. 2015 se uskutečnila první vycházka 4. ročníku cyklu Klíč od Prahy 2, nazvaná Po stopách Jana M.

Po cestě za tajemným Janem
jsme si nejprve prohlédli mapu, na které byla naše dnešní trasa, a porovnali ji s mapou Vinohrad z roku 1815. Rozdílu jsme ani nechtěli věřit a dalo nám velkou práci představit si růžové stromořadí v místech dnešní Belgické ulice i jabloňovou alej v dnešní Londýnské.  Staré časy a Vinohrady bez aut, zato s koňskými povozy, nám připomněla žlutá pumpa. Vyprávěli jsme si o tom, jak se Královské Vinohrady rozrůstaly a jak si zdejší obyvatelé dávali záležet, aby jejich domy byly vskutku výstavní. Proto si je nechávali vyzdobit. Když se teď podíváme na fasády zdejších domů, dokážeme rozeznat fronton (trojúhelníkový nebo obloukový), rozetu, zubořez, perlovec a volutu. Při hledání těchto architektonických prvků nám cesta vinohradskými ulicemi rychle ubíhala a zakrátko jsme se ocitli před vilou Osvěta.

Před bustou diplomata, státníka a humanisty, který se zde narodil, jsme doluštili dnešní tajenku a většina dětí měla radost, že se potvrdila jejich domněnka: totiž že jsme se dnes vypravili po stopách Jana Masaryka.

Díky tomu, že jsme si pečlivě přečetli obě pamětní desky u vily Osvěta, a vyluštili celou tajenku, jsme hravě dokázali odpovědět na následující otázky: Jak dlouho bydlela rodina Tomáše Garrigue Masaryka ve vile Osvěta? Kdo se zde do rodiny T. G. Masaryka narodil? Čím se stal po založení Československa Tomáš Garrigue Masaryk? Čím byl jeho syn Jan Masaryk? Jaké bylo heslo T. G. Masaryka? Kde můžeme toto heslo dodnes najít? Kde ho můžeme každý den zblízka vidět? Co k tomuto heslu dodal Jan Masaryk? Co všechno je v Praze 2 pojmenováno po Janu Masarykovi?

Na konci vycházky jsme z lístečků se správným zněním tajenky vylosovali tři výherce drobných cen a zasoutěžili si o malý klíček. Nejrychleji odevzdaly odpovědi na všechny kvízové otázky žákyně ze ZŠ Londýnská a odnesly si tak první z deseti letošních symbolických klíčků.

Po stopách Jana M. - Jan Masaryk

Zveřejněno: 10.09.2015 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout